Motokaravan Proje veya diğer adıyla Karavan Projesi birçok araç sahibinin ya da araç sahibi olmayanların aklında gerçekleştirmek istediği bir hayaldir. Yaz mevsimleri için seyahat halinde evinizin olması kadar güzel bir şey olmasa gerek.

Hayallerinizi süsleyen ve kolayca sahip olabileceğiniz bu karavanlar için neler yapmanız gerektiğini, basamak basamak Motokaravan Projesi içeriğimizde sizler için anlattık.

Karavan; Karayolları trafik yönetmeliği 3 maddesinde yer alan en az aşağıdaki ekipmanları kapsayan yatacak yeri olan özel maksatlı M sınıfı SA kodlu motorlu araçtır.

Gelin isterseniz aklınızdaki soruları teker teker cevaplayarak Motokaravan Projesi Nedir? Nasıl yapılır? Ve diğer birçok soruyu cevaplayalım.

Motorlu Karavan Projesi - Koltuk Dizilimi - Gözde Mühendislik

Motokaravan Projesi Nedir?

Araç tadilat projeleri kategorisinde bulunan; Motorlu Karavan Projesi Nedir? Bu işlem için neler gereklidir? Karavan Projesi Ücreti Ne Kadardır? gibi birçok sorunun cevabını bize ulaşarak alabilirsiniz.

Sizin için en iyi uygun şekilde aracınızı karavana dönüştürebiliriz. Detaylı bilgi için hemen aşağıdan bizi arayabilirsiniz. Bize Ulaşın

Bir aracın karavan olabilmesi için neler gereklidir?

 1. Koltuklar ve masanın olması,
 2. Koltuklardan uyku yatağına dönüşebilmesi,
 3. Yemek pişirmek için uygun alanın olması,
 4. Depolama ve saklama için uygun alanların olması,

Yukarıdaki hususlar, aracınızın karavan olabilmesi için gerekli başlangıç adımlarını oluşturmaktadır.  

Karavanların içlerine eklenecek olan parçaların mutlaka iç kısmına sabit bir şekilde eklenmesi ve monte edilmesi gerekmektedir. Ancak sadece masa bu durumda muaftır, o da kolayca sökülebilmesi açısından tabii ki.

Motorlu Karavan Projesi - Araç Arkadan Görünüm - Gözde Mühendislik
Motorlu Karavan Projesi – Araç Arkadan Görünüm – Gözde Mühendislik

Karavan Projesi için nasıl başvuru yapabilirim?

Motokaravan proje için ya da karavan projesi için nasıl başvuru yapmanız gerektiği hakkında çok fazla bilgiyi araştırmanıza gerek yok aslında. Çünkü biz bu tür konularda size kolaylık sağlaması açısından, sizin için kendimiz ilgileniyoruz.

Bizi aramanız yeterli olacaktır. Sizden bu konuda gerekli bilgileri isteyecek, hızlı bir şekilde projenin başlangıcı için adım atacağız. Buraya tıklayarak bizi arayabilirsiniz.

Bu çalışma içerisinde bizim asıl görevimiz Motokaravan Proje için gerekli hazırlıkları yapmak ve “AİTM Münferit Tadilat Araç Uygunluk Belgesi” alana kadar size yardımcı olmaktır.

Tabi içerideki araç muayene ve tescil işlemlerini kendiniz yapmanız gerekecek. Diğer türlü işlemleri sizin birlikte yapmaya devam edeceğiz.

Karavan Projesi için gerekli belgeler nelerdir?

Motokaravan projelerinde genellikle bölgesel olarak belediyelerin istekleri doğrultusunda farklı farklı evrak durumları mevcut olabilmektedir. Bu bilgileri bölgenizdeki en yakın mühendislik firmasına sorarak da öğrenbilirsiniz.

Motokaravan Proje - Motorlu Karavan Projesi - Araç İçi - Gözde Mühendislik
Motorlu Karavan Projesi – Araç İçi – Gözde Mühendislik

Ancak bizi arayarak tek tek neler gerekli diye sormanıza gerek yok. Biz size gerekli olan tüm bilgileri ve evrakları söyleyeceğiz ve işlemleri hemen de başlayabiliriz. Ancak bizim dışımızda yapmanız gereken durumlarda mevcut tabii ki. Şöyle ki;

 • Öncelikle aranızın tadilat işlemlerini halletmeniz gerekmektedir. Tabii bunu uygun şekilde yapmanız gerek. Prosedürler doğrultusunda yani.
 • Daha sonra karavanınızın projesini biz çıkartarak, karavan projesi işlemlerini halletmiş olacağız.
 • Daha sonra bu karavan projesini Türk Standartları Enstitüsüne yani TSE’ye göndereceğiz ki buradan olur raporları çıksın.
 • TSE’den tadilatın “AİTM Münferit Tadilat Araç Uygunluk Belgesi” alındığında aracınızın muayenesi yapılır.
 • Sonrasında Aracınızı en yakın Araç Kontrol Merkezine (AKM) götürmeniz gereklidir. Çünkü aracınızın kontrolü yapılacaktır.
 • Araç kontrol edildikten sonra olumlu raporunun çıkması dahilinde herhangi bir noterliğe gidilip, ruhsata işlenmesi sağlanır.

Hangi araç sınıfları Karavan’a dönüşür?

Motorlu karavanlar yani motokaravanlar M1 taşıt sınıfına girmektedir. Bu tür bir taşıt sınıfına giren araçlar ise;

 • M2 Sınıfı Araçlar
 • M3 Sınıfı Araçlar
 • N1 Sınıfı Araçlar
 • N2 Sınıfı Araçlar olmaktadır.

Bunlarda genel olarak; Yolcu taşıyan otobüsler, minibüsler, kamyonlar, kamyonetler, panelvanlar gibi araçlar olmaktadır. Bu tür araçlarında karavan dönümü hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

Günümüzdeki prosedürler durumuna bakınca, eğer aracınız 5 yaşından küçük ise, otomobil sınıfı ÖTV alınmaktadır. Bu durum kullanıcıyı biraz yoracağı için aracın 5 yaşından büyük olduktan sonra dönüştürülmesini kendilerine tavsiyemizdir.

Hangi Ehliyet sınıfı Karavan kullanabilir

Motokaravan proje türünden geçer not alan araçların ağırlığı 750 kilogramın altında ise B sınıfı ehliyeti ile araçlarını kullanabilirler. Üstü olanlar ise, Karavan için uygun olan ehliyet türüne (BE) geçmelidirler.

Motokaravan Proje - Motorlu Karavan Projesi - Gözde Mühendislik
Motorlu Karavan Projesi – Gözde Mühendislik

Karavan için kaç yılda bir vize yapılmalıdır?

Motokaravanlar ve Karavanlar, her yıl otomobiller gibi araç muayenesine girerler.

Motokaravan ruhsatı maliyeti ne kadardır?

Bu fiyat durumu hakkında lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Motokaravan da kaç kişi seyahat edebilir?

 • M Sınıfı: En az dört tekerlekli ve yolcu taşımasında kullanılan motorlu araçlardır.
 • M1 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan motorlu araçtır.
 • M2 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan, sürücü dahil 9’dan fazla oturma yeri olan ve azami ağırlığı 5 tonu aşmayan motorlu araçtır.
 • M3 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan, sürücü dahil 9’dan fazla oturma yeri olan ve azami ağırlığı 5 tonu aşan motorlu araçtır.

Karavan muayenesinde nelere bakılır?

 • Elektrik tesisat durumuna ve döşemesine,
 • Yürüyen mekanizmaların durumuna,
 • Kaplin bağlantılarına,
 • Fren düzeni ve güç durumuna,
 • Karavanın iç yapısına,
 • Sökülen takılan kısımların prosedürlere uygunluğuna,
 • Kesici ve batıcı uçların olup olmadığına,
 • Güvenlik önlemlerinin durumuna

vb. diğer durumları kontrol etmektedirler. Bu kontrollerin temel amacı insan hayatını korumak ve hayati tehlikeyi en aza indirecek duruma getirmektir.

2021 Karavan vergisi ne kadar?

Motorlu karavan vergisi fiyatları 2021 yılı için aşağıdaki gibidir;

Motokaravan Proje Vergisi 2021