Çeki Demiri Montajı ve Projelendirmesi

Araçlarınıza çeki kancası (çeki demiri) ilavesi yaptırmanız halinde yetkili araç proje mühendisi tarafından projelendirilmesi ve ruhsata işletilmesi gerekmektedir. Firmamız tarafından çeki kancası (çeki demiri) ilavesi araç tadilat projesi yapılmaktadır.

kolaj1

Araç Çeki Kancası İlavesi İşlemlerinde İzlenmesi Gerekenler

Öncelikle Tadilat yapılacak Araca ait E belgeli Çeki Demiri (Her araca, tipe ve
modele göre değişiklik arz eder)  bulunup bulunmadığını tespit etmek için İrtibata Geçiniz.

Çeki Kancasının Kullanım Amaçları

  • Yük römorku çekme için
  • İş amaçlı kullanılan ekipmanları çekmek için
  • Tekne römorku çekme için
  • Bisiklet taşıyıcı aparatı bağlanabilmesi için

Daha kusursuz ve güvenilir hizmet verebilmek için aracınıza ait çeki kancasının montajını yaparak projelendiriyoruz.

Gözde Mühendislik

Çeki Demiri Mevzuatı

Ülkemizde ve AT üyesi ülkelerde araç üzerindeki mekanik çekme tertibatlarına uygulanan mevzuat 94/20/AT yönetmeliğidir. Bu yönetmelik her araca, her tipe ve modele göre imal edilen çekme tertibatlarının tüm mühendislik deneylerini kapsamaktadır. Montaj talimatı, e dokümanı ve ürün üzerindeki etiket değerleri bu deneylerin verilerinde (örneğin 2 milyon devir dinamik titreşim deneyi, kütle ve boyut deneyleri) ortaya çıkmakta ve aracınıza uygunluğu tevsik edilmektedir. Almış olduğunuz ve talep ettiğiniz ürünün aracınıza uygun e dokümanını, montaj talimatını ve bunlara uygun çeki demiri üzerindeki etiketlemesini ısrarla talep ediniz. Aksi takdirde o ürünün sahte ve mevzuat dışı olduğu aşikardır.

Tescil İşlemleri

Aracınıza monte edilen E belgeli çeki demiri AİTM ve karayollları trafik kanununa göre makina mühendisimiz tarafından proje hazırlanarak Türk Standartları Enstitüsü Tarafından incelenerek onaylarınır.Onaylanan evraklar Tüvtürk tarafından görüntüye girer ve trafik şube tarafından ruhsata işlenir.

Çeki Demirinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Belgesiz ve gerekli testlerden geçmeyen ürünler mal ve can kaybına yol açmaktadır. Yan sanayi veya kendi imkanlarınızla yapacağınız veya yaptıracağınız çeki demirleri araca işlenmemektedir.

Çeki demirinin ruhsata işlenmiş olmasına özen gösterin. Aksi takdirde herhangi bir kontrolde cezai işleme tabi tutulacak, herhangi bir kaza anında asli kusurlu sayılabilecek, aracınız sigorta veya kasko kapsamı dışı kalacaktır.